Çocuklar ve Anne-Babalar İçin Mindfulness Alıştırmaları

Sepin Inceer

AMT (Academy for Mindful Teaching – Hollanda) Türkiye Koordinatör Ortağı

Çocuklar ve Ergenler için Mindfulness Eğitmeni, Farkındalıkla Ebeveynlik Eğitmeni (Aletha Solter – Aware Parenting Institute), Yoga ve Meditasyon Eğitmeni

Instagram: SepinInceer

 

Hıdırellez Pratiği:

Dilek dilemeye ve dileğini bırakabilmeye dair çalışmaları ilk öğrendiğim zamanlarda, yapılan şeyin özünün bizim topraklarımızdaki Hıdırellez geleneği ile nasıl da bire bir aynı olduğunu fark ettim. Birçok kadim bilginin birbirine benzemesi gibi, aşağıda anlattığım pratik aslında Anadolu’da Hıdırellez geleneği olarak yüzyıllardır var. Anadolu’ya saygım ve sevgimden – bu çalışmayı Hıdırellez Pratiği olarak adlandırmak istedim.

Gerekli malzemeler: Görsel bir şey yaratırken ne kullanıyorsan: Kağıt, kalem, boya kalemleri, doğada bulduğun malzemeler, atık malzemeler vs. ve bu çalışmayı keyifle yapabilmek için zaman. Tasarıyı suya bırakacağın için plastik veya doğaya zararı olan malzemeler olmamasına dikkat et lütfen.

1. Çocuklar ve Anne – Babalar:

Doğada annenle / babanla (çocuğunla) beraber yürüyüş yap. Gördüklerine, duyduklarına, sana ilginç gelen şeylere odaklan; mümkünse aranızda çok konuşma olmasın. 

Anne – Babalar: Bunları yaparken çocuğunla berabersin ama beraberken de kendi tecrübenle olmayı ve kalmayı araştırabilir misin? Kendine ve çocuğuna hiçbir müdahalede bulunmamayı deneyebilir misin? Kendinden ve çocuğundan hiçbir beklentinin olmaması mümkün mü? Keyif alabilir misin?]

2. Çocuklar: Doğada yürüyüş esnasında bir dileğin kalbinin taa derinlerinden kendiliğinden ortaya çıkmasını bekle. Bu dilek kalbin ve senin aranda bir sır olarak kalsın. Aklına satın alınacak bir şey geliyorsa biraz daha yürü; gördüklerine, duyduklarına odaklanarak başka bir dileği kalbinde hissetmeye çalış.

2. Anne – Babalar: Keyif alarak, dikkatini dışarıya yönlendirerek, çocuğunla beraber ama kendi tecrübenle kalarak yaptığın yürüyüş esnasında bir dileğin kalbine kendiliğinden düşmesine izin ver. Bu daha önce hiç hayal etmediğin bir şey olabilir; düşünmeden, kalbinden geçeni hissetmeye çalış. Kendine vakit ver. [Kendi kendine paylaşmıyorsa çocuğuna dileğini sorma lütfen.]

3. Çocuklar: Şimdi bu dileğini istediğin şekilde tasarla. Çizebilirsin, üç boyutlu tasarlayabilirsin, yazabilirsin – şu an nasıl istiyorsan öyle yap.

3. Anne – Babalar: Dileğini istediğin şekilde tasarla. Elin hemen yatkın ya da alışık olduğu şekle gidiyorsa bunu fark et; öyle olmasındansa şu an ne yapmak istediğini fark et.

4. Çocuklar ve Anne – Babalar: Tasarladığın dileğin bir gece seninle kalsın. Hıdırellez geleneğindeki gibi gül ağacına asabilirsin.

5. Çocuklar ve Anne – Babalar: Hıdırellez geleneğindeki gibi tasarladığın dileğini senden uzaklaşacak şekilde bir suya (dere, deniz, göl vs.) bırak:  Ve bıraktığın dileğinin yavaş yavaş senden uzaklaşışını; belki suya batışını izle.

6. Çocuklar ve Anne – Babalar: Gözlerin etrafta gezinsin; gördüğün, duyduğun şeylere odaklan ve senin için hoş, güzel olan 3 tane şey bul.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.