Farkındalıkla Ebeveynlik Eğitimi

Doğum öncesi ve sonrasında, bebekler ve çocuklar hakkında sayısız kitap okudum. Okuduklarım arasında Aletha J. Solter’in ‘Farkındalıkla Ebeveynlik (Aware Parenting)’ ilkelerinin kendi hislerimle ve yogamla bire bir örtüştüğünü gördüm. Aralık 2013’te, Aletha J. Solter’den, ‘Farkındalıkla Ebeveynlik Eğitmeni Sertifikası – Aware Parenting Instructor Certificate’ aldım. 

‘Farkındalıkla Ebeveynlik’ kısaca üç temel prensipten oluşuyor:

Bağlanmaya dayalı anne babalık yapmak
Cezasız disiplin uygulamak
Stres ve travmaları iyileştirmek

Aletha’nın İstanbul’da çalışmalarına katılarak, onunla skype üzerinden seanslar yaparak ‘farkındalıkla ebeveynlik’ anlayışımı derinleştirdim. İçgüdüsel olarak bildiklerimi, Aletha’nın kitaplarından okuduklarımı, onunla seanslarda konuştuklarımızı hayata rahatça geçirebilmemde yoganın en büyük destekçim olduğunu gördüm. Ayrıca, çocuk konusunda da yogadaki gibi bütüncül bir yaklaşımın bana ve çocuğuma daha iyi geldiğini tecrübe ettim. (Bütüncülden kastım hamilelik, doğum, emzirme, beslenme, disiplin, eğitim gibi konuları birbiriyle bağlantı içinde görebilmek.)

Adı farkındalıkla ebeveynlik ya da ne olursa olsun bu şekilde anne babalık yaparak çok daha mutlu çocuklar yetiştirebileceğimize sonsuz bir inancım var. Böyle bir yol olduğunu bilmeyen anne babalara, bu yolu göstermek, dilim döndüğünce anlatmak, beni çok mutlu ediyor.
Ömrümü çocukları izleyerek geçirebilirim çünkü her birine ayrı ayrı aşığım. Ve yapılacak en büyük iyiliğin mutlu bebekler ve çocuklar büyütmek olduğuna inanıyorum.

EĞİTİM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.