Yoga senelerdir beslendiğim bir tutku benim için.

Yoga senelerdir beslendiğim bir tutku benim için.

Yogaya 2002 senesinde Zeynep Aksoy ve Andrew Zionts’un Yoga Sala’sında başladım.

Çoğu Cihangir Yoga’da sayısız derse girdim. Zeynep Aksoy’un, Godfrey Devereux’nun, David Cornwell’in, Wayne Liquorman’in, Svagito’nun çalışmalarına katıldım.

2008 yılında, kocamın Fransa’da MBA yaptığı sene, vaktim olunca, canım ve üniversiteden arkadaşım olan Zeynep Çelen’le bire bir çalışmaya başladım. Zeynep 2008 Aralık ayında bana Erich Schiffmann’ın kitabını getirdi, Erich’in eğitimine gittiği Venice, Los Angeles’tan. Erich’in kitabı, bana annemin rahmi kadar tanıdık, ılık ve sıvı bir alanın varlığını hatırlattı.
2009’da, Zeynep’in cesaretlendirmesi ile Venice – Los Angeles’ta, Erich Schiffmann’ın 40 saatlik hocalık eğitimine katıldım. Bu eğitim sonrasında, yogamı daha bilerek yaşamak amacıyla, profesyonel yoga hocalığı yapmak gibi bir hayalim olmadığı halde, yoga hocalık eğitimlerine başladım.
2010’da Zeynep Aksoy’la Cihangir Yoga’da 200 saatlik hocalık eğitimini ve hemen arkasından 2011’de Zeynep Çelen ve Çağ Rical Gürle ile 80 saatlik İleri Seviye Hocalık Eğitimi’ni tamamladım. 2011 Ağustos’unda doğurduğumuz kızımıza hamileliğim esnasında, karnım burnumdayken, Yogatime’da Birthlight hocalarından Jane Collins ile Prenatal Yoga I ve sonrasında Birthlight hocası Sally Lomas ile Baby Yoga eğitimlerini tamamladım.

2011’de, 7 aylık gebeyken, aynı zamanda DOUM – Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi’nin (www.do-um.com) ortakları olan çocukluk arkadaşım Başak’çım (Kutlu Atay) ve Nur’cum (Sakallı) ve ile Hamile Yogası DVDsi çektim.

2014 Şubat’ında David Cornwell ile Meditasyon Eğitimi’ni tamamladım. 2014 yazında, Advayta Yoga (www.advaytayoga.com) hocalık eğitiminde Zeynep Aksoy ve David Cornwell’e asistanlık yaptım ve 2014 Eylül’ünde, 500 saati tamamlayarak Advayta Yoga – Yoga Alliance İleri Seviye Yoga Eğitmeni oldum. 2015 Eylül’de Zeynep Aksoy ile 35 saatlik Yin Yoga Eğitimi’ni tamamladım.

Perşembe günleri saat 2:30’da Cihangir Yoga Fındıklı’da staj dersleri veriyorum.

Yoga, annelik yolumda da bana harika bir destek oluyor.

Şimdilik yoga ve hayatın ayrı olduğunu düşünmüyorum.

Fotoğraf: Aslı Tür

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.